wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Biegać czy nie biegać? Trudny dylemat w sezonie smogowym
Kontakt
  • Smogmask Polska
    NIP: 739-372-94-33
  • E-mail:sklep@smogmaski.com.pl
  • Telefon503-668-354
    530-936-003
  • Gadu Gadu49993946
  • Godziny działania sklepupn--pt 9.00 - 17:00

Biegać czy nie biegać? Trudny dylemat w sezonie smogowym

Data dodania: 06-05-2019

Biegać czy nie biegać? Trudny dylemat w sezonie smogowym
 

Już kilkaset tysięcy Polaków deklaruje regularne uprawianie joggingu. Bieganie stało się bardzo modne, stąd jak bumerang wraca pytanie o to, czy zimą powinniśmy decydować się na taką formę aktywności fizycznej. Chodzi oczywiście o smog, który szczególnie daje się we znaki właśnie biegaczom, ale też rowerzystom. W takim razie: biegać czy nie biegać w sezonie smogowym? Garść porad znajdziesz w naszym artykule.

alt

Nie dać się zwariować

Smog to oczywiście bardzo poważne zagrożenie. Podczas biegu czy jazdy na rowerze wdychamy znacznie większe ilości trujących związków zawartych w zanieczyszczonym powietrzu, przede wszystkim pyłów zawieszonych. Stąd można się spotkać z opinią, że biegacze powinni zrezygnować z uprawiania sportu na powietrzu w sezonie jesienno-zimowym.

Z drugiej jednak strony nie zapominajmy, że smog towarzyszy nam nie tylko na zewnątrz. Cząsteczki pyłu zawieszonego i innych trucizn z łatwością przenikają też do pomieszczeń, chociażby przez wentylację czy rozszczelnione okna. Bieganie na bieżni w klubie fitness nie jest więc idealnym rozwiązaniem – nie wspominając już o tym, że nie daje tyle przyjemności.

Wniosek? Osoby aktywne nie powinny dać się zwariować. Całkowita rezygnacja z uprawiania sportu w sezonie smogowym jest absurdem i chyba żaden zapalony biegacz nie zdecyduje się na takie rozwiązanie. Nie zapominajmy też, że zjawiskiem smogu mamy do czynienia również latem, kiedy to polskie miasta regularnie spowija tzw. smog typu Los Angeles.

Maska antysmogowa: najlepsze rozwiązanie dylematu biegacza

Zapaleni biegacze to jedna z głównych – pisząc brzydko – grup docelowych producentów masek antysmogowych. Na rynku pojawia się coraz więcej masek stworzonych właśnie z myślą o osobach aktywnych, które nie chcą rezygnować z uprawiania sportu w sezonie smogowym. Czym różnie się maska antysmogowa dla biegacza od tej „zwykłej”?

Przede wszystkim jakością zastosowanych filtrów. Chodzi tutaj przecież nie tylko o to, aby filtry skutecznie wyłapywały zanieczyszczenia, ale też nie ograniczały dopływu tlenu do płuc – czyli nie utrudniały oddychania.

Maski antysmogowe dla biegaczy z wyższej półki są świetnym rozwiązaniem nie tylko na sezon zimowy, ale też przez cały rok. Zastosowane w nich filtry wyłapują pyły zawieszone oraz inne zagrożenia, jak chociażby alergeny, bakterie, wirusy czy spaliny. Tym samym biegacz może się czuć komfortowo i mieć pewność, że uprawiając jogging rzeczywiście inwestuje we własne zdrowie.

Na koniec odpowiedzmy jeszcze na pytanie, jak wybrać maskę antysmogową dla biegacza? Tutaj najważniejsza jest jakość zastosowanych filtrów. Poza tym maska musi idealnie przylegać do twarzy, aby nie powodowała żadnego dyskomfortu podczas joggingu. Przed zakupem, zwłaszcza w Internecie, dokładnie sprawdź wymiary maski podane przez producenta i porównaj je z kształtem Twojej twarzy.

 

 

 

 


Przejdź do strony głównej

Zobacz nasze nowości