wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Czy wiesz, czym właściwie oddychasz? Sprawdź, co czai się w smogu!
Kontakt
  • Smogmask Polska
    NIP: 739-372-94-33
  • E-mail:sklep@smogmaski.com.pl
  • Telefon503-668-354
    530-936-003
  • Gadu Gadu49993946
  • Godziny działania sklepupn--pt 9.00 - 17:00

Czy wiesz, czym właściwie oddychasz? Sprawdź, co czai się w smogu!

Data dodania: 14-06-2019

Smog jest tematem, który rozgrzewa polskie media do czerwoności. O tym problemie słyszymy właściwie non-stop, już od wczesnej jesieni aż do późnej wiosny. Część osób na pewno zadaje sobie jednak proste pytanie: o co właściwie tyle szumu? Smog jest bardzo groźnym zjawiskiem, ponieważ tworzy go mieszanina trujących gazów i cząsteczek stałych. W tym artykule krótko opisujemy te najbardziej niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

alt

PM10

Pył zawieszony PM10 jest mieszaniną cząstek zawierających toksyczne substancje. Cząsteczki te są tak drobne, że nie da się ich dostrzec gołym okiem – mają wielkość jednej piątej grubości ludzkiego włosa. Dostają się do układu oddechowego, wywołując infekcje, a długofalowo także groźne choroby, w tym nowotworowe.

PM2,5

Tutaj mamy do czynienia z jeszcze drobniejszymi cząsteczkami pyłu, które przenikają nawet do ludzkiej krwi. Również mają działanie toksyczne, wywołują choroby przewlekłe i infekcje.

NO2

Gaz o silnie toksycznym działaniu, który szkodzi nie tylko człowiekowi, ale też roślinności. Jest odpowiedzialny za przewlekłe choroby oskrzeli, rozedmę płuc oraz wiele innych schorzeń układu oddechowego.

CO

Czyli, jak pewnie pamiętasz z chemii, tlenek węgla, nazywany także czadem. Jest niezwykle groźny, bo w wysokim stężeniu może spowodować nawet śmierć. Długotrwała ekspozycja na tlenek węgla skutkuje osłabieniem, sennością, osłabioną motoryką, zaburzeniami funkcjonowania mózgu.

C6H6

Lepiej znany pod nazwą benzen. Jest toksycznym związkiem organicznym, który uzyskuje się z ropy naftowej. Benzen znajduje się nie tylko w zanieczyszczonym powietrzu, ale także dymie papierosowym. Wykazuje silnie rakotwórcze działanie. Wchłaniamy go poprzez układ oddechowy oraz skórę.

SO2

Dwutlenek siarki jest trucizną, szczególnie niebezpieczną dla ludzi. Ma charakterystyczny, bardzo drażniący zapach. To właśnie SO2 jest przyczyną tzw. kwaśnych deszczów, które niszczą naszą planetę.

O3

Ten toksyczny gaz jest składnikiem tzw. smogu fototechnicznego, a więc występującego poza sezonem grzewczym. Emitują go przede wszystkim samochody oraz instalacje przemysłowe. Jest powodem, dla którego przed smogiem należy się chronić nie tylko zimą, ale także latem.

Jak widzisz, jest się przed czym chronić, a najskuteczniejszą formą obrony przed smogiem są specjalne maski antysmogowe. Nie bagatelizuj zagrożenia!  

 

 


Przejdź do strony głównej

Zobacz nasze nowości