wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Filtr HEPA czy filtr N99? Sprawdź różnice między filtrami w maskach antysmogowych

Ważna wiadomość dotycząca wysyłek

Szanowni klienci, w najbliższych dniach wysyłkę masek antysmogowych Vogmask realizujemy jedynie z dostawą przez paczkomaty. Za utrudnienia przepraszamy!
Kontakt
 • Smogmask Polska
  NIP: 739-372-94-33
 • E-mail:sklep@smogmaski.com.pl
 • Telefon503-668-354
  530-936-003
 • Godziny działania sklepupn--pt 9.00 - 17:00

Filtr HEPA czy filtr N99? Sprawdź różnice między filtrami w maskach antysmogowych

Data dodania: 13-07-2020

Jak pewnie wiesz, najważniejszym elementem każdej maski antysmogowej jest filtr. To on zatrzymuje trujące cząsteczki znajdujące się w powietrzu, w tym te tworzące smog, jak pyły zawieszone PM10 czy PM20. Dobry filtr może nas jednak uchronić także przed innymi zagrożeniami, w tym bakteriami czy alergenami (szczególnie pyłkami roślinnymi). W markowych maskach antysmogowych najczęściej stosuje się filtry HEPA oraz N99. W naszym poradniku wyjaśniamy, na czym polega różnica między tymi rodzajami filtrów.

alt


Filtr HEPA – co to takiego?

Z tym określeniem spotkał się chyba każdy, kto ma w domu w miarę nowoczesny odkurzacz. Filtry HEPA są dziś standardem w tych urządzeniach, ale stosuje się je także do ochrony górnych dróg oddechowych przed cząsteczkami smogu.

HEPA, czyli High Efficiency Particulate Air, to filtr opracowany już w latach 40. XX wieku. Odpowiadała za to Komisja Energii Atomowej, której zadaniem było stworzenie skutecznego zabezpieczenia dla żołnierzy na wypadek skażenia powietrza cząsteczkami radioaktywnymi (obawiano się wojny nuklearnej. Jak pokazało bombardowanie Hiroszimy i Nagasaki – słusznie.).

Specyfiką filtra HEPA jest to, że bardzo skutecznie pochłania relatywnie duże cząsteczki, w tym te, z którymi mamy kontakt na co dzień w naszych mieszkaniach, biurach czy podczas spacerowania po ulicach. Filtr bez problemu radzi sobie z odseparowywaniem m.in.:

 • Roztoczy
 • Pyłków roślinnych
 • Zarodników pleśni i grzybów
 • Pyłu zawieszonego PM10


Warto wiedzieć


Filtr HEPA jest wykonany z włókien szklanych, ale bezpiecznych dla ludzkiego układu oddechowego.


Filtr N99: skuteczny sposób na smog

Pomimo licznych zalet filtry HEPA nie gwarantują nam niestety skutecznej ochrony przed tymi najgroźniejszymi cząsteczkami smogu, czyli pyłem zawieszonym PM2.5. Dlaczego? Ponieważ mikrootwory w filtrze przepuszczają każdą cząsteczkę mniejszą niż 0,3 mikrona. Właśnie dlatego w najlepszych (ale i najdroższych) maskach antysmogowych stosuje się filtry N99. Są one zdolne zatrzymywać bardzo drobne cząsteczki powietrza, w tym pyły PM1.

Dla porównania możemy napisać, że najdrobniejsze pyłki kwiatowe mają średnicę 5 mikronów, natomiast cząsteczki dymu do około 1 mikrona. Nie jesteśmy w stanie dostrzec ich gołym okiem, natomiast filtr N99 bez problemu je wychwytuje i tym samym uniemożliwia ich przenikanie do dróg oddechowych człowieka.


Co zatem wybrać?

Jeśli masz do wyboru maskę antysmogową z filtrem HEPA lub filtrem N99, to przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze się zastanów, na jak wysokim stopniu ochrony Ci zależy. Jeśli mieszkasz na północy Polski, gdzie jakość powietrza nawet w samym środku sezonu grzewczego jest dużo lepsza od tej na południu, możesz śmiało poprzestać na masce z filtrem HEPA. Będzie ona również dobrym wyborem dla alergików.

Z kolei osoby, które są narażone na kontakt z bardzo zanieczyszczonym powietrzem i mieszkają w regionie, w którym regularnie dochodzi do przekroczenia normy pyłów zawieszonych PM2.5, bez zastanowienia powinny postawić na maskę antysmogową z filtrem N99.

 

 


Przejdź do strony głównej

Zobacz nasze nowości