wyszukiwanie zaawansowane
» Jak wybrać Dobrą Maskę Antysmogową?

Kontakt

  • Smogmask Polska
    NIP: 739-372-94-33
  • E-mail:sklep@smogmaski.com.pl
  • Telefon503-668-354
    530-936-003
  • Gadu Gadu49993946
  • Godziny działania sklepupn--pt 9.00 - 17:00

Jak wybrać Dobrą Maskę Antysmogową?

Data dodania: 19-12-2017 Warto wiedzieć, że maska masce nierówna, a wyższa cena nie bierze się znikąd. Czym tak naprawdę różni się dobra maska antysmogowa od kiepskiej? Tego dowiesz się z tego poradnika.

Różnice między dobrą a kiepską maską antysmogową
Smog stał się na tyle „medialnym” zjawiskiem, że coraz więcej osób szuka sposobów na ochronę przed skrajnie zanieczyszczonym powietrzem. Naturalnym wyborem dla świadomych jest zakup maski antysmogowej. W Polsce mamy wysyp tego typu produktów, które można kupić w Internecie, w sklepach sportowych czy coraz częściej w hipermarketach. Warto jednak wiedzieć, że maska masce nierówna, a wyższa cena nie bierze się znikąd. Czym tak naprawdę różni się dobra maska antysmogowa od kiepskiej? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

alt

Rodzaj zastosowanego filtru

Filtr to najważniejszy element maski antysmogowej. W dobrej masce powinien się znaleźć filtr z oznaczeniem N99, co oznacza, że zatrzymuje on około 99% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Filtry stosowane w kiepskich maskach nie osiągają nawet połowy tej wartości.

Pamiętaj również, aby zwrócić uwagę na klasę zastosowanego filtru. Najczęściej spotyka się filtry:

F1 – jest to filtr węglowy, który zatrzymuje pyły, alergeny, bakterie i wirusy, a także ogranicza przykry zapach powietrza,
F2 – filtr znacznie wyższej jakości, jego główną zaletą jest to, że przepuszcza więcej powietrza, dlatego wyposażona w niego maska świetnie nadaje się dla osób uprawiających sport,
F3 – taki filtr spotyka się wyłącznie w maskach z najwyższej półki. Stanowi on połączenie filtra węglowego z filtrem HEPA, dzięki czemu bardzo dokładnie wyłapuje wszelkie zanieczyszczenia, w tym roztocza. Taką maskę można polecić szczególnie alergikom.

Rodzaj zaworu

Zawór w masce antysmogowej pozwala nabierać powietrze bez nadmiernego wysiłku, ale jednocześnie bez ryzyka „zassania” zanieczyszczeń. Od jakości zaworu zależy komfort użytkownika, dlatego na ten parametr muszą zwrócić uwagę osoby uprawiające sport, np. biegające na zewnątrz w sezonie smogowym.

W maskach niskiej jakości nagminnie zdarzają się awarie zaworów. Pojawia się też problem nadmiernego zawilgocenia maski, filtra i skóry twarzy, co nie jest przyjemne i może powodować podrażnienia cery.
Materiał

Maska antysmogowa musi być nie tylko estetyczna, ale też bardzo odporna na działanie warunków atmosferycznych. W słabych produktach normą jest blaknięcie materiału i wyciąganie się po pierwszym praniu, co w praktyce uniemożliwia dalsze używanie maski (będzie źle dopasowana do twarzy). Problemem, z którym spotkało się sporo osób, jest też podrażnianie cery przez materiał, który w dużej części składa się ze sztucznych tekstyliów.

Dopasowanie do twarzy

Maska wysokiej jakości bardzo dobrze przylega do twarzy (oczywiście pod warunkiem, że została wcześniej dobrana). Nie występują wówczas problemy z przesuwaniem się maski czy wręcz jej spadaniem. W produktach niskiej jakości normą jest natomiast tworzenie się tzw. garbów, czyli odstających fragmentów materiału, co znacznie ogranicza skuteczność maski.
Teraz sam odpowiedz sobie na pytanie, czyli wolisz wybrać dobrą, czy kiepską maskę antysmogową? Jesteśmy przekonani, że podejmiesz właściwą decyzję.

 
Przejdź do strony głównej

Zobacz nasze nowości