Strona główna » Jak żyć w smogu i nie dać się zwariować?
Kontakt
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Jak żyć w smogu i nie dać się zwariować?

Data dodania: 19-01-2018


alt

Czołowe pozycje w rankingu miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem zajmują polskie miejscowości. Przypadek? Złośliwość unijnych urzędników? Nic z tych rzeczy. Na ten „zaszczyt” zapracowali sobie sami mieszkańcy, bo smog w głównej mierze jest winą właścicieli prywatnych palenisk, w których spalane są węgiel, niesezonowane drewno najniższej jakości i oczywiście śmieci. Życie w takim środowisku jest bardzo trudne, nie wspominając już o braku komfortu. Co zrobić, gdy przeprowadzka nie wchodzi w grę? Jak nie dać się zwariować (bo o to też nietrudno)?
 

Edukuj sąsiadów
 

Być może na Twojej ulicy znajdują się domy ogrzewane kotłami na paliwo stałe. Codziennie widzisz, jak z ich kominów unosi się czarno-żółty, gryzący w oczy i gardło dym. Nie chowaj głowy w piasek i nie udawaj, że problemu nie ma! Twoim obywatelskim obowiązkiem jest porozmawianie z sąsiadami i zwrócenie im uwagi na to, że trują innych (o sobie nie wspominając).

Oczywiście musisz się przygotować na to, że sąsiedzi obrzucą Cię stekiem wyzwisk. Wówczas przystąp do planu B i DONIEŚ! Tak, donosicielstwo w tym kontekście nie ma negatywnego znaczenia. Donosząc, że sąsiedzi spalają w piecach śmieci, robisz dobry uczynek na rzecz innych ludzi i środowiska. Zaalarmuj straż miejską – to może pomóc.
 

Naciskaj na władze miasta
 

Załóż na Facebooku grupę dla mieszkańców Twojej miejscowości, którzy także mają dość życia w smogu. Im będzie Was więcej, tym większa szansa na to, że władze miasta nie będą Was bagatelizować.

Następnie umówcie się w realu i idźcie na sesję rady gminy czy miasta. Przy każdej okazji naciskajcie na samorządowców, by wreszcie zrobili coś z problemem smogu. „Coś”, czyli co? Może to być np. gminny program wymiany pieców węglowych na gazowe. Władze powinny też wydać jasny komunikat, że nie będą tolerować spalania śmieci w domowych kotłach.
 

Jak najczęściej wyjeżdżaj z miasta
 

Rób to przy każdej okazji. Znajdź chociaż pół godziny dziennie, by pojechać do lasu, gdzie powietrze jest o wiele czystsze. Wakacje planuj w takich miejscach, aby móc pooddychać czymś innym niż pyłem zawieszonym. Dobrym pomysłem jest też regularne odwiedzanie uzdrowisk – być może mieszkasz w pobliżu Ciechocinka lub innej miejscowości uzdrowiskowej z tężniami solankowymi?
 

Ograniczaj wychodzenie na dwór w okresie zagrożenia smogiem
 

Nie daj się jednak zwariować i nie zamykaj się w domu, bo to niewiele pomoże. Staraj się natomiast nie urządzać sobie spacerów w oparach smogu. Bardzo dobrym pomysłem będzie też zakup porządnej maski antysmogowej, która jest szczególnie ważna w przypadku, gdy biegasz lub jeździsz na rowerze.
 

Dawaj dobry przykład
 

Wierzymy, że sam nie spalasz śmieci w piecu. To jednak za mało. Pokaż swoim sąsiadom, że wcale nie trzeba wszędzie dojeżdżać samochodem. Spróbuj przynajmniej raz w tygodniu pojechać do pracy rowerem, a na co dzień korzystaj z komunikacji zbiorowej. Porozmawiaj też z sąsiadami na temat pomysłu stworzenia zielonej oazy w podwórzy kamienicy czy na tyłach bloku.

Od smogu nie da się całkowicie odseparować. Nie zmienisz złych postaw wszystkich ludzi. Nie oznacza to jednak, że masz załamać ręce i pogodzić się z losem. Wierzymy, że nasze porady nieco ułatwią Ci życie w zanieczyszczonym powietrzu i zmotywują Cię do walki o to, by poprawić tę sytuację.


Przejdź do strony głównej

Zobacz nasze nowości

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu