wyszukiwanie zaawansowane
» Mieszkanie ochroni Cię przed smogiem? Nie daj się zwieść...

Kontakt

 • Smogmask Polska
  NIP: 739-372-94-33
 • E-mail:sklep@smogmaski.com.pl
 • Telefon503-668-354
  530-936-003
 • Gadu Gadu49993946
 • Godziny działania sklepupn--pt 9.00 - 17:00

Mieszkanie ochroni Cię przed smogiem? Nie daj się zwieść...

Data dodania: 08-11-2017
Myślisz, że w mieszkaniu uchronisz się przed smogiem? Może być jeszcze gorzej!

 alt

Smog tu, smog tam – media bez przerwy przypominają, że to, czym oddychamy, trudno jest nazwać świeżym powietrzem. Okazuje się jednak, że niebezpieczeństwo czai się nie tylko na dworze. Zanieczyszczone powietrze towarzyszy nam praktycznie przez całą dobę, także w naszych mieszkaniach i miejscach pracy. Jeśli więc sądzisz, że nie wychodząc na dwór chronisz się przed toksycznymi związkami, jesteś w błędzie. Przeczytaj, jakie zagrożenia czyhają na Twój układ oddechowy w mieszkaniu.
 
TYM oddychasz w swoim salonie, sypialni i kuchni
 
Nawet jeśli bardzo dbasz o porządek w mieszkaniu, to nie uda Ci się całkowicie pozbyć zanieczyszczeń, które dostają się do środka wraz z powietrzem z dworu. Wentylacja, uchylone okno – to źródła „przecieków”, których jednak nie można zlikwidować (chyba że chcesz hodować grzyby na ścianach). Część szkodliwych substancji wprowadzamy też do mieszkań sami, np. używając kosmetyków.
 
Efekt jest taki, że śpiąc, jedząc czy oglądając telewizję oddychasz zanieczyszczonym powietrzem, w którym roi się od groźnych substancji. Oto te najbardziej niebezpieczne i jednocześnie powszechne:

 
 • Benzen – bardzo szkodliwy związek, który można znaleźć np. w klejach czy rozpuszczalnikach,
 • Ksylen – wykorzystuje się go do produkcji lakierów i impregnatów do drewna. Ksylen jest związkiem rakotwórczym, a masz z nim kontakt bardzo często,
 • Formaldehyd – związek obecny chociażby w kosmetykach, jak lakiery do włosów, dezodoranty czy lakiery do paznokci. Trzeba koniecznie ograniczać zużycie tych produktów, ponieważ formaldehyd jest bardzo szkodliwy i prowadzi do chorób układu oddechowego,
 • Roztocza – a właściwie ich odchody, które są jednym z najsilniejszych alergenów. Roztocza czają się wszędzie, a szczególnie lubią pościel oraz dywany,
 • Nikotyna – nawet jeśli w Twoim mieszkaniu się nie pali, to dym papierosowy może się dostawać do środka z balkonów sąsiadów czy po prostu z ulicy,
 • Smog elektromagnetyczny – emitują go urządzenia elektryczne, w tym czajniki, kuchenki, płyty grzewcze czy nawet elektronika użytkowa. Smog elektromagnetyczny jest bardzo niebezpieczny, ponieważ zwiększa ryzyko nowotworów oraz osłabia odporność organizmu.
 
Co robić?
 
Najskuteczniejszym sposobem na poprawę jakości powietrza w mieszkaniu jest stosowanie wydajnych oczyszczaczy, które są urządzeniami drogimi i zajmują trochę miejsca. Jeśli nie stać Cię na taki wydatek, zainwestuj przynajmniej w rośliny, które mają właściwości oczyszczające powietrze – o najlepszych propozycjach przeczytasz TUTAJ.
 
Ryzyka jednak nie da się całkowicie wyeliminować i nie można dać się zwariować. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu i ruchu. Nawet jeśli na dworze panuje smog, nie rezygnuj z uprawiania sportu czy przynajmniej spacerowania. Po prostu rób to w bezpieczniejszych miejscach (np. w lasach) i zawsze z ochroną w postaci dobrej maski antysmogowej.
 
 

 
Przejdź do strony głównej

Zobacz nasze nowości