wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Noszenie maski antysmogowej latem: czy to ma sens?

Ważna wiadomość dotycząca wysyłek

Szanowni klienci, w najbliższych dniach wysyłkę masek antysmogowych Vogmask realizujemy jedynie z dostawą przez paczkomaty. Za utrudnienia przepraszamy!
Kontakt
 • Smogmask Polska
  NIP: 739-372-94-33
 • E-mail:sklep@smogmaski.com.pl
 • Telefon503-668-354
  530-936-003
 • Godziny działania sklepupn--pt 9.00 - 17:00

Noszenie maski antysmogowej latem: czy to ma sens?

Data dodania: 12-08-2020

Maska antysmogowa stała się dość powszechnym elementem polskiego krajobrazu, ale wyłącznie w sezonie jesienno-zimowym. Gdy tylko zaczyna robić się chłodniej, wiele osób wyciąga swoją maskę z szuflady, bo wie, że lada moment w powietrzu będą się unosić trujące, rakotwórcze toksyny – efekt spalania niskiej jakości węgla, śmieci i odpadów drewnopochodnych. Jeśli jednak myślisz, że wiosną i latem nic Ci nie grozi, to niestety, ale jesteś w błędzie. Noszenie maski antysmogowej latem jak najbardziej ma sens, choć oczywiście nadal stanowi ekstremum, na które decydują się nieliczni. W naszym poradniku wyjaśniamy, dlaczego to wcale nie jest głupi pomysł.

alt


Smog Los Angeles
 

Słyszałeś o tym kiedykolwiek? Jeśli nie, to bardzo dobrze, że trafiłeś na nasz poradnik. Smog Los Angeles to potoczne określenie zjawiska smogu fototechnicznego. Jego nazwa wzięła się od tego, że taki smog jest standardem właśnie w tej amerykańskiej aglomeracji – występuje w niej przez większą część roku. A przecież w Los Angeles jest generalnie ciepło i mało kto używa tam własnego ogrzewania, prawda?

Smog fototechniczny występuje głównie w miesiącach letnich i w strefach subtropikalnych. Tyle teoria. Praktyka pokazuje natomiast, że coraz częściej mamy z nim do czynienia także w krajach naszego regionu, w tym oczywiście w Polsce. Smog Los Angeles jest doskonale widoczny podczas wschodu, a szczególnie zachodu słońca, choć z dużej odległości można go dostrzec także w południe. To charakterystyczna, jasnoszara warstwa gęstego powietrza przypominająca mgłę.

Smog fototechniczny jest równie groźny jak ten, który występuje w sezonie grzewczym. W jego składzie znajdują się m.in. takie toksyny, jak:

 • Tlenek węgla (czad)
 • Tlenek azotu
 • Węglowodory

Warto wiedzieć

Przyczyną powstawania smogu fototechnicznego są przede wszystkim spaliny samochodowe. Dlatego ten problem obserwuje się głównie w wielkich, zakorkowanych aglomeracjach.
 

Przed cząsteczkami smogu fototechnicznego można się ochronić stosując dobrą maskę antysmogową. Jak widać, nie warto chować jej do szuflady zaraz po zimie. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, w którym panuje wzmożony ruch samochodowy, a do tego latem spędzasz sporo czasu na teoretycznie świeżym powietrzu, to noszenie maseczki antysmogowej poza sezonem grzewczym wcale nie będzie przesadą.


Te nieszczęsne pyłki…
 

Większość z nas uwielbia wiosnę i lato, ale na pewno nieco więcej dystansu do tych pór roku zachowują alergicy. Ciepłe miesiące potrafią być dla nich koszmarem. W tym okresie pylą wszystkie drzewa i trawy, a to bardzo silne alergeny. Do tego dochodzą jeszcze zarodniki grzybów, w tym te, które niestety mogą pojawić się w naszych domach i mieszkaniach z powodu wysokiej wilgotności powietrza.

Noszenie maski antysmogowej latem przez alergika jest dobrym pomysłem, ponieważ maska wyposażona w bardzo dobrej jakości filtr w pewnym stopniu ograniczy ekspozycję na alergeny – choć nie uchroni przed nią w 100%, z czego trzeba sobie zdawać sprawę.

 


Przejdź do strony głównej

Zobacz nasze nowości