Strona główna » Aktualności
Kontakt
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Aktualności

Chcesz się obronić przed smogiem? Na pewno nie w taki sposób!
 
Już nawet małe dzieci wiedzą, że smog to zabójczy element ekosystemu polskich miast, z którym nie da się walczyć samym gadaniem. Mądre głowy mają dziesiątki rozwiązań, ale jakoś nikt jeszcze nie próbował wcielić ich w życie. Wniosek? Jesteśmy skazani na siebie i sami musimy zadbać o swoje zdrowie. Istnieją sposoby obrony przed smogiem – jedne bardziej, inne mniej skuteczne. W tym poradniku wymienimy te, które są jedynie mitami i w żadnym razie nie zapewnią Ci bezpieczeństwa.
 
Suplementacja witaminami A, C, E oraz selenem
 
W warunkach laboratoryjnych udało się zauważyć, że te związki mają zdolności wiązania trujących zanieczyszczeń znajdujących się w smogu. Problem w tym, że nikt jeszcze nie udowodnił istnienia tego procesu w żywym organizmie. Dlatego jedzenie większej ilości produktów zawierających witaminy A, C, E oraz selen, a także sięganie po suplementy, raczej nie zagwarantuje Ci ochrony przed trującym powietrzem. Nie zaszkodzi, ale też nie pomoże.
 
Picie mleka
 
Przesąd mówiący, że mleko neutralizuje truciznę, jest żywy w naszym społeczeństwie od lat 80. i wybuchu w elektrowni w Czarnobylu. Od tego czasu naukowcy bezdyskusyjnie dowiedli, że to tylko mit. Mleko faktycznie ma pewne zdolności w zakresie neutralizowania trucizn, ale jedynie tych, które trafiają do przewodu pokarmowego. Ze związkami wdychanymi do płuc z pewnością sobie nie poradzi.
 
Oczyszczacze powietrza
 
Na pewno warto mieć taki sprzęt w swoim domu, oczywiście licząc się z wysoką ceną zakupu – tanie urządzenia to tak naprawdę zabawki, które mogą jedynie ograniczyć ilość kurzu. Oczyszczacze z wyższej półki całkiem nieźle radzą sobie z zanieczyszczonym powietrzem, ale niestety nie można ich zabrać ze sobą na spacer. Nie ma zatem mowy o pełnej ochronie, choć podkreślamy raz jeszcze – dobry oczyszczacz warto mieć.
 
Dotlenianie się
 
Jeśli masz możliwość częstego organizowania wypadów za miasto i np. pobiegania czy pospacerowania po puszczy, to gorąco Cię do tego zachęcamy. Jest tylko mały problem: nie istnieje coś takiego, jak dotlenienie się na zapas. Nie można zatem zgromadzić w płucach czystego powietrza, które zneutralizuje działanie trucizn znajdujących się w smogu.
 
Rada
 
Nie wierz w to, że dotlenisz się w popularnych uzdrowiskach na południu Polski. Stężenie smogu w takich miastach, jak Zakopane czy Karpacz jest wielokrotnie wyższe, niż zalecane przez WHO.
 
Jedynym pewnym sposobem na ochronę płuc przed trującym powietrzem jest używanie profesjonalnej maski antysmogowej z filtrem HEPA. Dodatkowo w domu warto mieć wydajny oczyszczacz. Reszta leży już w gestii władz, które prędzej czy później będą musiały podjąć zdecydowane kroki w walce o oczyszczenie powietrza w polskich miastach i miasteczkach.
Przejdź do strony głównej

Zobacz nasze nowości

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu